Jakie są zalety zastosowania transformatorów żywicznych?

Transformatory żywiczne są coraz częściej wybieranym produktem na rynku elektroenergetycznym. Rosnącą popularność zawdzięczają m.in. swoim właściwościom ognioodpornym oraz termicznym. Niska łatwopalność, jak również możliwość pracy w warunkach wysokich temperatur czyni je produktem trwałym i bezpiecznym. W czasach, gdzie coraz większą wagę przykłada się do kwestii ochrony przeciwpożarowej są one obok transformatorów olejowych jednym z istotniejszych elementów systemu elektroenergetycznego. Czym się odznaczają transformatory żywiczne ?

Podstawową cechą, która wyróżnia transformator suchy od olejowego jest występowanie uzwojenia zanurzonego w zalewie żywicznej. Obecność żywicy w transformatorze zamiast oleju znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanego zapłonu. Nawet jeśli dojdzie do zwarcia w transformatorze wybuch pożaru jest mało prawdopodobny. Właśnie dlatego transformatory żywiczne spotkamy wszędzie tam, gdzie szczególną uwagę zwraca się na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Wykorzystanie żywicy lepiej sprawdza się również w przypadku ekstremalnych warunków pracy. Transformatory suche są mniej podatne na szkodliwe działanie zbyt wysokich temperatur, dlatego często można je spotkać jako element systemu zasilania farm fotowoltaicznych.

 

 

 

 

Transformator żywiczny Altrafo

  1. Niezawodność

Jedną ze szczególnych cech transformatorów suchych żywicznych jest ich długoletnia bezawaryjność i trwałość. Urządzenie jest w stanie stabilnie pracować przez ponad 20 lat, aż do nawet 40 lat wydajnej pracy. Oczywiście warunkiem koniecznym jest zachowanie odpowiednich warunków eksploatacji urządzenia. Nietypowe środowisko pracy transformatora żywicznego może znacznie skrócić jego teoretyczny czas żywotności. Można do niego zaliczyć takie czynniki jak ograniczona wentylacja, wyższa niż zalecana temperatura otoczenia czy też zbyt częste operacje włączania i wyłączania transformatora. To tylko kilka z wielu elementów, które mają wpływ na ogólny resurs transformatora żywicznego. Oczekując niezawodności nie powinniśmy o tym zapominać. Tylko wtedy wybrany przez nas produkt będzie pracował na najwyższym poziomie przez bardzo długi czas użytkowania.

 

  1. Oszczędność.

Jeśli weźmiemy pod lupę ceny transformatorów suchych żywicznych i porównamy je z cenami olejowych “trafo” okaże się, że te pierwsze są droższe. Gdzie więc znajdziemy ową oszczędność ?

W obowiązujących wymogach prawnych duży nacisk kładzie się na ochronę środowiska. W przypadku transformatorów szczególną uwagę przykłada się do kwestii szczelności urządzenia. Wszystko po to, by uniemożliwić wyciek substancji, które mogą zagrażać środowisku. W transformatorach takie ryzyko jest związane z występowaniem oleju. Jeśli stacja transformatorowa nie posiada wanien w fundamentach, montuje się misy olejowe, które wyłapują ewentualne wycieki. Generuję to dodatkowe koszty wynikające z budowy, które nie są konieczne w transformatorach żywicznych (nie posiadają one oleju, a więc nie ma konieczności dobudowywania mis olejowych). Również ryzyko wystąpienia drobnych awarii ze względu na mniej skomplikowaną budowę jest mniejsze. W ten sposób potencjalnie zaoszczędzamy na kosztach usług serwisowych.

Ponadto zamawiając transformator żywiczny możemy liczyć na krótszy czas realizacji zamówienia. Prostsza budowa transformatora żywicznego sprawia, że proces produkcyjny zajmuje o wiele mniej czasu. Przekłada się to na ostateczny czas dostarczenia urządzenia.

W przypadku standardowej jednostki transformatora żywicznego Altrafo czas realizacji zamówienia wynosi od 6 do 7 tygodni. Wybierając dowolny transformator olejowy czekamy aż od 10 – 12 tygodni.

  1. Bezpieczeństwo

Brak oleju w transformatorze żywicznym znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia zapłonu. To bardzo dobra informacja w przypadku wszelkich obiektów, gdzie szczególną uwagę przykłada się do przestrzegania przepisów PPOŻ. Ponadto jeśli zastosujemy odpowiedni system wentylatorowy, nawet w przypadku pracy w warunkach przeciążeniowych transformator żywiczny nie ulegnie zużyciu, a tym samym nie wpłynie to na jego wytrzymałość. Niskie ryzyko wystąpienia pożaru transformatora żywicznego sprawia, że nie ma przeciwwskazań, by stosować go w budynkach użyteczności publicznej takich jak np. galerie handlowe czy biurowce.

  1. Możliwość zastosowań specjalnych

Jeśli Twoje zamówienie wymaga nietypowych rozwiązań, transformator żywiczny sprawdzi się idealnie. Przemawia za tym przede wszystkim wygoda. W przypadku specjalnych zamówień wyprodukowanie transformatora żywicznego będzie szybsze, gdyż proces produkcyjny jest mniej skomplikowany. Nie trzeba się również obawiać utrudnieniami związanymi z umiejscowieniem w budynku transformatora żywicznego, gdyż można go praktycznie zastosować w każdym miejscu pod warunkiem zastosowania wygrodzenia lub dedykowanej obudowy o podwyższonym stopniu ochrony IP.

 

Stacja transformatorowa z umieszczonym wewnątrz transformatorem żywicznym Altrafo

Wybór transformatora jest uzależniony od wielu bardzo istotnych czynników. Tych wynikających z jego konstrukcji, warunków w jakich urządzenie ma pracować czy też miejsca, do którego urządzenie jest potrzebne. W zależności czy obiekt, gdzie transformator jest potrzebny ma być przeznaczony do użytku publicznego czy też nie, zmieniają się wymagania dotyczące parametrów urządzenia, a co za tym idzie całej jego instalacji.

Tylko wybór oparty na wiedzy specjalistów  gwarantuje nam bezproblemowe, bezpieczne wdrożenie transformatora do systemu elektroenergetycznego. 

Altrafo Polska daje Państwu możliwość skorzystania z usług doświadczonych fachowców, którzy od ręki doradzą Państwu w każdej kwestii.

 

 

 

ALTRAFO POLSKA

biuro@altrafopolska.pl

tel.: 501 471 743

 

 

Zapisz się do naszego newslettera

Technologia w zgodzie z naturą

Kontakt z nami

Napisz do nas lub skontaktuj się telefonicznie, postaramy się pomóc i odpowiedzieć na Twoje pytania

Napisz na adres: biuro@altrafopolska.pl

Przemysław Szulczewski

Bądź z nami na
Projekt i wykonanie: ITSpec.pl